Domy z drewna – rodzaje

Budynki z drewna cechują się wieloma zaletami, jakich nie posiadają murowane domy. Dzięki temu popularność tego surowca budowlanego ciągle wzrasta i zauważyć można coraz więcej drewnianych obiektów. Oparte są one na różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, które warto poznać. Sprawdź więc jakie są najczęściej spotykane rodzaje drewnianych domów.
Drewniane domy szkieletowe – co je wyróżnia?
Podstawą większości obiektów jest fundament. Podobnie jest w przypadku domów drewnianych opartych na konstrukcji szkieletowej. Ta metoda tworzenia domów z drewna jest obecnie w Polsce najpopularniejsza. Najważniejsze jest, aby stawianie takiego budynku było precyzyjne oraz dokładne. Wszelkie niedociągnięcia mogą bowiem skutkować tym, że długotrwałe użytkowanie domu z drewna nie będzie możliwe. Największą zaletą takiego rodzaju domu z drewna jest fakt, że jego montaż jest niezwykle prosty i szybki. Ponadto cechuje je lekkość, oparcie na szkielecie, ekologiczność, jak również możliwość budowania domu nawet w zimie, czy jesienią. Można w taki sposób wybudować zarówno pełnowymiarowy dom, jak i letniskową chatkę. Wszystko zależy od indywidulanego zapotrzebowania.
Jakie cechy są charakterystyczne dla drewnianych budynków z bali?
Jak już wskazuje sama nazwa takiego rodzaju drewnianych obiektów, wykonywane są one z bali, które się ze sobą łączy. Średnica poszczególnych bali ma zwykle kilkadziesiąt centymetrów. W zależności od zastosowania używać można różnorodne typy bali. Najczęściej sięga się po:
- bale pełne – tworzy je lite drewno o wielorakich kształtach: zaokrąglonych, prostokątnych i innych
- bale klejone – tworzy je kilka sklejonych ze sobą warstw
- bale izolowane – cechują się wysoką izolacją termiczną
- bale warstwowe – tworzy je drewniana okładzina, a w jej wnętrzu znajduje się jeden z materiałów izolacyjnych
Znaczącą cechą tego rodzaju domów z drewna jest fakt, że wykorzystanie bali daje szersze pole do działania. Ta wszechstronność pozwala stworzyć domy utrzymane w różnorodnych aranżacjach. Nawet po upływie pewnego czasu od stworzenia takiego domu możliwe jest dokonywanie zmian oraz modyfikacji w jego pierwotnym projekcie.
A może domy ryglowe?
Domy ryglowe mają długą historię. Ich początki sięgają nawet czasów średniowiecza. Teraz nadszedł czas na powrót takiego rozwiązania. Warto je wykorzystywać, ponieważ cechuje się wieloma interesującymi właściwościami. Do najistotniejszych należą chociażby:
- duża waga drewnianego szkieletu
- liczna ilość rygli łączących ze sobą słupy
- przy ich montowaniu wykorzystuje się materiały o wysokiej izolacji
- wiąże się z konstrukcjami przysłupowymi i słupowo-ryglowymi
Domy pasywne – ciekawe rozwiązanie!
Coraz bardziej popularną alternatywą staje się także tworzenie tak zwanych konstrukcji pasywnych. Takie domy wymagają dostarczenia o wiele mniejszej ilości energii. Bezpośrednio przekłada się to na zauważalną oszczędność środków finansowych, jak również dbałość o środowisko naturalne. Fani ekologii będą więc zadowoleni. Jednak początkowa inwestycja w postawienie tego typu obiektu wiąże się z ogromnymi kosztami, na które nie każda osoba będzie mogła sobie pozwolić. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w dłuższej perspektywie koszty utrzymania są niewielkie.
Czym wyróżniają się prefabrykowane domy z drewna?
Domy wykonywane z prefabrykowanych elementów tworzą swego rodzaju układankę. Wszystko zaczyna się bowiem w fabrykach produkcyjnych, gdzie powstają poszczególne fragmenty konstrukcji domu. Prosto z magazynów lub hali produkcyjnych gotowe elementy dostarczane na plac budowy. Tam zostają ze sobą trwale połączone i możliwe jest ułożenie z nich konkretnego obiektu. Bezpośrednio przekłada się to na maksymalne skrócenie czasu wykonywania wszystkich prac. Stworzenie gotowego domu, od momentu rozpoczęcia budowy, trwa zaledwie trzy miesiące. Widać więc, że jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na czasie. Jeśli chcesz szybko zamieszkać we własnych czterech ścianach – postaw na prefabrykowane elementy.
Czym cechuje się konstrukcja kanadyjska i niemiecka?
Planując wykonanie domu z drewna można spotkać się także z określeniami takimi jak konstrukcja kanadyjska i niemiecka. Ta pierwsza to nic innego jak synonim konstrukcji szkieletowej. Cechuje się ona wyjątkową lekkością, taniością oraz dużą wytrzymałością, głównie dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości drewna oraz stosowaniu środków impregnujących. Natomiast konstrukcja nazywana niemiecką wyróżnia się nieco większą wagą niż kanadyjska. Dom wybudowany w taki sposób na pewno będzie służył przez długie lata. Jest to więc opłacalna inwestycja.
Podsumowanie
Zaprezentowane powyżej informacje pokazują, że domy z drewna mogą występować w różnej postaci. Dzięki temu na dobrą sprawę każdy, bez względu na indywidualne upodobania i potrzeby, może wybrać wariant, który najbardziej przypadnie mu do gustu. Przed przystąpieniem do działań wykonawczych warto więc zdobyć niezbędną wiedzę, przeanalizować wszystkie możliwości i znaleźć najlepsze rozwiązanie.