Nawadnianie kropelkowe.

Obecnie coraz popularniejsze jest montowanie w ogrodzie, na trawniku lub na podwórku instalacji do automatycznego nawadniania określonego terenu. Służą do tego różnego typu zraszacze (wynurzalne, niewynurzalne, obrotowe albo statyczne), jak również linie kroplujące. Stosuje się je do nawadniania kropelkowego. Sprawdź czy taka forma podlewania sprawdzi się w otoczeniu Twojego domu!
Podstawowe informacje o nawadnianiu kropelkowym!
Nawadnianie kropelkowe to jedna z najpopularniejszych form automatycznego, a co najważniejsze optymalnego podlewania. W znaczący sposób ułatwia ona codzienne życie rolników oraz osób, które posiadają swój własny ogród. W takim systemie woda jest rozprowadzana do roślin za pomocą linii lub taśm kroplujących. Dzieje się to powoli i stopniowo, ponieważ z instalacji uwalniane są niewielkie krople wody, które precyzyjnie lądują obok roślin. Dzięki temu na powierzchni ziemi nie powstają kałuże. Gleba jest bowiem optymalnie nawilżona. W skład instalacji nawadniających wchodzą między innymi: linie, węże i taśmy kroplujące, kroplowniki, małe zraszacze oraz rury łączące ze sobą poszczególne elementy.
Nawadnianie kropelkowe – główne wady i zalety!
Główną wadą nawadniania kropelkowego są koszty, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem poszczególnych elementów instalacji nawadniającej oraz jej montażem we wskazanym miejscu. Inny mankament to chociażby brak możliwości zastosowania takiej formy nawadniania na terenie trawnika. To byłoby na tyle mankamentów. O wiele więcej jest zalet, które naprawdę warto poznać. Pierwsza z nich to zagwarantowanie roślinom oraz polom uprawnym stałego dostępu do wody. W tym przypadku podlewanie odbywa się regularnie i stopniowo, dzięki czemu nie ma możliwości, że rośliny ulegną zniszczeniu – ilość wody, jaką otrzymają jest zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego z gatunków roślin. Do zalet zalicza się ponadto: racjonalne zużycie wody, oszczędność czasu, niezależność od czynników atmosferycznych oraz ograniczenie do minimum strat związanych z parowaniem wody.
Gdzie można zastosować nawadnianie kropelkowe?
Nawadnianie kropelkowe cechuje się dużą uniwersalnością. Na dobrą sprawę jedynym miejscem, w którym nie powinno się go stosować jest trawnik. Tam skuteczność takiego rozwiązania jest najmniejsza. Najlepiej taśmy kroplujące sprawdzają się chociażby w ogrodach, gdzie podlewać mogą skalniaki, żywopłoty oraz rabaty, na których rosną kwiaty. Nawadnianie kropelkowe nadaje się również do utrzymywania stałej wilgotności w tunelach i szklarniach, na polach uprawnych, w warzywniakach, a także w sadach i na plantacjach krzewów owocowych.
Nawadnianie kropelkowe – wartościowa inwestycja!
Nie ma co ukrywać – montaż instalacji do nawadniania kropelkowego to dość kosztowna instalacja. W związku z tym nie każdy może pozwolić sobie na skorzystanie z takiego rozwiązania we własnym ogrodzie. Jednak, gdy masz taką możliwość, nie powinieneś wahać się ani chwili. Wspomagając swój ogród właśnie w taki sposób, przekonasz się, że efekty będą zdumiewające. Dostrzeżesz je nie tylko Ty, ale również Twoi najbliżsi sąsiedzi oraz goście, którzy przyjdą Cię odwiedzić.